Miért van szüksége a szervezetünknek a megfelelő vasra?
A vas nélkülözhetetlen összetevője a hemoglobin termelésnek, amely a vörösvértest egyik alkotóeleme. Feladata pedig az oxigén szállítása a vérben. Így ha nem jut a szervezeted elég vashoz, sejtjeid nem kapják meg azt, amire szükségük van ahhoz, hogy energiát adjanak Neked.
Ha nem viszel be elegendő vasat az étkezéssel, a szervezet tárolhatja és újrahasznosíthatja a vasat az új vérsejtek kialakításához. Amikor azonban az elegendő vasellátás elfogy, tünetek alakulhatnak ki, mivel a szervezet lelassítja a vörösvértestek termelését.
Hogyan vehetjük észre, ha kezdenek kimerülni a vasraktárak?
A vashiány kialakulása 3 szakaszra bontható.
1. szakasz: a test vasraktárai kezdenek kimerülni. A hemoglobinszintje a vérben még normális lehet, de a szérum ferritin szintje alacsony. (A ferritin egy fehérje, amely a vasat tárolja.) Sok ember ebben a fázisban tüneteket még nem észlel. Azonban néhány esetben előfordulhat fáradékonyság vagy kimerültség.
2. szakasz: a szervezetnek ekkor már nincs elég vasa, új vörösvértestek felépítéséhez. Ekkor a vas helyett cinket kezd el használni testünk. A véreredmény még mindig normális hemoglobin szintet mutathat, de a transzferrin telítettségi szintje (feladata a vas megkötése és szállítása a vérben) alacsony, és a cink-protoporfirin (ZPP) szint magas ( ZPP segíti a cink vörösvértestekben történő felhasználását). Ebben a szakaszban már fáradtabbnak, kimerültebbnek érezhető magát, valamint szédülés is előfordulhat. Azonban van akinél még ekkor sem jelentkeznek tünetek.
3. szakasz: Ezt a stádiumot már vashiányos vérszegénységként definiálják. Ennél a szintnél a hemoglobinszint a normál tartomány alá esik. Ebben a szakaszban már nagyon gyakori a fáradékonyság, kimerültség, sportolás esetén a légszomj. Illetve fejfájást, szédülést és erős szívdobogást is tapasztalhat.
Mi okozhatja a vas hiányát szervezetünkben?
-
Diéta és felszívódási zavar
Vashiány alakulhat ki, ha az étkezéssel nem visszük be a megfelelő mennyiségű vasat, vagy a vas felszívódásában valamilyen zavar keletkezik. A vegetáriánusok és a vegánok hajlamosabbak lehetnek a vashiányra, különösen a premenopauzális nők. Ez azzal magyarázható, hogy létezik a hem vas, illetve a nem-hem vas. A hem vas a húsokban, a nem-hem vas a növényekben található meg, azonban míg a hem vas nagy mértékben felszívódik a nem-hem vasat a szervezet nem képes felvenni. Ezért kell fokozottabb figyelmet fordítaniuk a vasbevitelre a növényi étrenden levőknek.
Egyes betegségekben akadályozott a vas felszívódása. Ide tartozik:
-
Cöliákia (Autoimmun betegség, amelyet a gabonafélékben található glutén provokál.)1
-
Crohn-betegség (Krónikus gyulladásos bélbetegség.)2
-
Cisztás fibrózis (Ez egy örökletes betegség, amelyben sűrű nyálka képződik és gyűlik fel a tüdőben és más szervekben.)3
-
Krónikus pancreatitis (A hasnyálmirigy idült gyulladásos megbetegedése.)4
-
Súlycsökkentő műtétek (Gyomor bypass műtét-amely magában foglalhatja a gyomor vagy vastagbél egy részének eltávolítását és ez a beavatkozás zavart okozhat a vas felszívódásában is.)5
-
Fitinsav (A hüvelyesekben, rizsben, gabonákban található antioxidáns, amely gátolhatja a vas felszívódását amely akár vashiányos anémiához is vezethet.)6
Bizonyos esetekben testünk túlzott vasbevitelt követel
-
Várandósság
A terhesség alatt nagyobb a vér mennyisége. A fejlődő magzatnak oxigénben gazdag vörösvértestekre is szüksége van az energiához. Ezért van szüksége több vasra a terhesség alatt.
-
Csecsemők, gyermekek, tizenévesek
Az aktívan növekvő testeknek extra vasra van szükségük, hogy energiát biztosítsanak a fejlődő sejtek számára.
-
Aktívan sportolók
Akik nap mint nap sportolnak, vagy foglalkozásuk a sport, különösen oda kell figyelniük a megfelelő vasbevitelre, mivel szervezetük számára sokkal több vasra van szükség, mint egy normál életvitelű ember számára.
-
Vérveszteség
A normál vagy súlyos menstruációs vérzés vashiányos vérszegénységhez vezethet. Emiatt a nőknek általában több vasra van szükségük, mint a férfiaknak.
A krónikus vérzést okozó egészségügyi állapotok, különösen akkor, ha gyorsan és agresszíven alakulnak ki, alacsony vérmennyiséghez és vashiányos vérszegénységhez vezethetnek. Ide sorolhatóak: fekélyek, aranyér, polipok, vastagbélrák és esetükben a tünetek súlyosbodhatnak.
A műtét, a szülés vagy a sérülés is okozhat túlzott vérveszteséget. Illetve a véradás után is pár napig alacsony lehet a vörösvértestek szintje is. Azonban egészséges embereknél, akik vért adnak, a vörösvértest térfogatát általában észrevehető tünetek nélkül korrigálja a szervezetünk.
A vashiány tünetei többfélék lehetnek
A kialakuló vashiányos anémiában a tünetek intenzívebben és együttesen jelentkezhetnek. Ez hetek de akár hónapok alatt is kialakulhat. Ha bármilyen tünetet észlel magán keresse fel kezelőorvosát!
A tünetek gyorsan jelentkezhetnek súlyos vashiány vagy gyors vérveszteség esetén. A mérsékelt vashiány tünetei lassabban jelentkezhetnek.
A vashiány tünetei lehetnek:
-
Fáradtság
-
Gyengeség
-
Csökkent koncentrációs képesség
-
Fázás
-
Fejfájás vagy szédülés
-
Száraz, törékeny haj, bőr vagy köröm
-
Furcsa vágy fém, piszok, papír vagy keményítő tartalmú ételek iránt
-
Vörös, gyulladt nyelv
-
Gyakori fertőzések
-
Szívdobogás
-
Légszomj
-
Nyugtalan láb szindróma
Hogyan diagnosztizálható a vashiány, illetve a vashiányos anémia?
Mindenképpen vérvizsgálat szükséges e két kórkép diagnosztizálásához. Ebben az esetben mindenképpen nézik a hemoglobin és a vas koncentrációját emellett a ferritin szintjét és a teljes vaskötő kapacitást (TIBC) is mérik. Ezek alapján kezelőorvosa pontos képet kap a hiányról, illetve annak mértékéről.
Könnyen kezelhető a vashiány?
Az időben észrevett vashiány könnyen kezelhető.
Az egyik módja, ha étrendünkbe jobban beépítjük a vasban gazdag tápanyagokat.
A másik módja lehet étrend-kiegészítők szedése. Itt fontos, hogy a számunkra megfelelőt válasszuk. A folyadékok hasznosulása általában jóval magasabb, mint a tablettáké, kapszuláké. Könnyebben lenyelhető, illetve már a száj nyálkahártyájában megkezdheti a felszívódását.
Amikor már súlyosabb a vashiány, fontos, hogy megkeressük az okot, mitől alakult ki ez az állapot. Hátterében számos probléma állhat: vastagbélpolipok, vérző fekélyek, gyomorvérzés, gyomor-bélrendszeri daganat, helicobacter pylori pozitivitás, cöliákia, autoimmun gastritis, Chron-betegség.
A megfelelő kezelési tervet, mindenképpen kezelőorvosunk javaslata alapján folytassuk!
Fontos, hogy odafigyeljünk étrendünkre!
Jó étrendi források lehetnek:
-
Marhahús
-
Baromfi
-
Hüvelyesek
-
Osztriga
-
Tonhal
-
Disznóhús
-
Dió
-
Sötét zöldségek (pl. spenót, sóska, cékla)
-
Paradicsomlé
-
Burgonya
Mennyi vasra van szükségünk?
-
Egészséges felnőtt férfiak: 8 milligramm (mg) naponta
-
Egészséges premenopauzális felnőtt nők: 18 mg naponta
-
Egészséges terhes nők: 27 mg naponta
-
Egészséges posztmenopauzális nők: 8 mg naponta
Röviden összefoglalva
A vashiányt az okozza, hogy nincs elég vas a vérben. Ennek oka lehet az étrend, a vas felszívódásával kapcsolatos problémák vagy olyan egészségi állapot, mint a Crohn-betegség vagy cöliákia.
Ha a vashiány vashiányos vérszegénységhez (anémiához) vezet, olyan tüneteket okozhat, mint a gyengeség, a száraz bőr, a berepedező körmök, szédülés, de akár ájulás is bekövetkezhet. Súlyos esetekben szívdobogás és légszomj is felléphet.
A vashiány vérvizsgálatokkal, endoszkópiával vagy csontvelő biopsziával diagnosztizálható. A kezelés magában foglalja a mögöttes ok megkeresését és kezelését, valamint az elveszett vas pótlását. Az egészséges embereknél az állapot általában megelőzhető, ha megfelelő vasat viszünk be étkezésünkkel.
Kérlek nagyon figyelj tested jeleire! S ha bármi szokatlant észlelsz, figyelj étrendedre vagy fordulj orvoshoz!
2Crohn-betegség: mi az, miért fordul elő és milyen tünetei vannak? - MedicSpark.hu
4Krónikus Pancreatitis: Prognózis, Kockázati Tényezők, Kezelés